Młoda Polska i dwudziestolecie międzywojenne to dwie epoki, które zrewolucjonizowały polską literaturę, doprowadzając do powstania ważnych trendów literackich. W tym artykule przedstawimy właśnie te trendy panujące w tych okresach oraz najważniejsze nurty literackie, które szerzej opisane zostały w podręczniku pt. “Ponad słowami 3”.
Młoda Polska i dwudziestolecie międzywojenne – jakie były trendy literackie?
Młoda Polska to okres od końca XIX wieku do wybuchu I wojny światowej. Charakteryzowała się ona poszukiwaniem nowych form ekspresji artystycznej oraz silnym indywidualizmem twórców. Literatura tego okresu była pełna symbolizmu, metaforyki oraz eksperymentów językowych.
Dwudziestolecie międzywojenne to czas od zakończenia I wojny światowej do wybuchu II wojny światowej. W tym okresie polska literatura przeżyła swój złoty wiek. Twórcy zaczęli skupiać się na problematyce społecznej, a także na eksplorowaniu nowych form narracyjnych. Pojawiają się tu również elementy awangardy oraz surrealizmu.
Od symbolizmu do awangardy – przegląd najważniejszych nurtów literackich epok Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego
Symbolizm to jeden z najważniejszych nurtów literackich Młodej Polski. Charakteryzował się on oniryzmem, metaforyką oraz poszukiwaniem nowych form ekspresji artystycznej. Najważniejszymi przedstawicielami tego nurtu byli m.in. Tadeusz Miciński, Stanisław Przybyszewski oraz Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
Po symbolizmie nastąpiła era modernizmu, w której twórcy zaczęli eksperymentować z językiem oraz formą utworów. W tym okresie powstały takie dzieła jak “Ferdydurke” Witolda Gombrowicza czy “Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza.
W dwudziestoleciu międzywojennym pojawiły się również elementy awangardy. Twórcy zaczęli eksplorować nowe formy narracyjne oraz wprowadzać do swoich dzieł surrealistyczne elementy. Najważniejszymi przedstawicielami awangardy byli m.in. Witkacy, Bruno Jasieński oraz Julian Tuwim.
Podsumowując, Młoda Polska i dwudziestolecie międzywojenne to dwie epoki, które zrewolucjonizowały polską literaturę. Twórcy tych okresów poszukiwali nowych form ekspresji artystycznej oraz eksperymentowali z językiem i narracją. Ich dzieła są do dziś uważane za arcydzieła polskiej literatury. Zagadnieniom tym poświęcono podręcznik “Ponad słowami 3” dla uczniów klasy trzeciej liceum ogólnokształcącego i technikum.